Kontakt telefoniczny z kancelarią:

Prawo spadkowe Kraków

Prawo spadkowe jest tą częścią prawa cywilnego, która prędzej czy później dotknie każdego z nas. Porządkując kwestie prawne związane z dziedziczeniem po zmarłych bądź przygotowując swą ostatnią wolę warto skonsultować się ze specjalistą.

Prawo spadkowe - nasza oferta

Proste błędy w testamencie pisemnym mogą być przyczyną jego nieważności, powodując, że do dziedziczenia dojdzie zgodnie z przepisami prawa cywilnego (tzw. dziedziczenie ustawowe). Z kolei niewłaściwe przeprowadzenie postępowania spadkowego może uniemożliwić swobodne dysponowanie odziedziczonym majątkiem (zwłaszcza nieruchomościami). Dlatego udzielamy naszym klientom zarówno porad prawnych dotyczących kwestii spadkowych, jak i asystujemy im w trakcie sporządzania aktów notarialnych oraz zastępujemy w postępowaniach przed sądem.

prawo spadkowe Kraków

Reprezentujemy strony w postępowaniach sądowym w sprawach spadkowych.

prawo spadkowe Kraków

Udzielamy porad prawnych w sprawach spadkowych.

prawo spadkowe Kraków

Sporządzamy wnioski o stwierdzenie nabycia spadku.

prawo spadkowe Kraków

Zajmujemy się sprawami o zachowek.

Prawo spadkowe Kraków - wydziedziczenie a niegodność

Czym się różni wydziedziczenie od niegodności? Czym jest testament ustny, testament holograficzny, testament pisemny? Co to jest zapis testamentowy? Jak dochodzić zachowku? W jakim terminie przedawnia się prawo do zachowku i kto jest do niego uprawniony? Kto i w jakiej kolejności dziedziczy z ustawy? Jaki ułamek spadku należy się spadkobiercy? Czy jestem uprawniony do spadku? Wiele pytań wiąże się z postępowaniem i prawem spadkowym. Pomoc specjalisty może okazać się niezbędna aby zrozumieć język prawny i odnaleźć się w postępowaniu sądowym. Przed wszczęciem postępowania warto również przeanalizować swoją sytuacje prawną aby uniknąć zbędnych kosztów oraz długiego postępowania.

Prawo spadkowe Kraków - dlaczego warto nam zaufać?

Swoim klientom pomagamy przejść całą drogę związaną z uregulowaniem sytuacji majątkowej związanej z postępowaniem spadkowym – od analizy prawnej i podjęcia decyzji o trybie postępowania, aż do wpisu nowego właściciela w księdze wieczystej nieruchomości bądź egzekucji komorniczej prowadzonej celem zaspokojenia roszczeń wynikających ze spadkobrania.

Przyznanie nieruchomości zamiennej

Jedną z form przyznania odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości stanowi nieruchomość zamienna. Zgodnie z art. 131 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami – nieruchomość zamienną przyznaje się z zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, jeżeli wywłaszczenie następuje na rzecz Skarbu Państwa, lub z zasobu nieruchomości odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli wywłaszczenie następuje na rzecz tej jednostki. Nieruchomość zamienna może zostać przekazana na podstawie porozumienia z Dyrektorem Generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, jeżeli wywłaszczenie następuje na rzecz Skarbu Państwa. Również na podstawie porozumienia z Prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości, może zostać przyznana nieruchomość zamienna, w przypadku wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa. Różnicę pomiędzy wartością nieruchomości zamiennej a wysokością odszkodowania ustalonego na podstawie decyzji, można wyrównać za pomocą pieniężnej dopłaty. Prawa do nieruchomości zamiennej, zostają przekazane osobie której przyznano odszkodowanie z dniem ostatecznej decyzji o wywłaszczeniu. Na podstawie tej decyzji, dokonuje się wpisu do księgi wieczystej. 

Kancelaria Adwokacka Krakowscy Adwokaci

W ramach praktyki naszej kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci oferujemy wsparcie prawne w sprawach spadkowych.

Anna Plebanek-Liro

Adwokat

Jakub Tolasz

Adwokat

Sprawy spadkowe Kraków

W kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci oferujemy pomoc prawną w sytuacjach dotyczących spadku. Oferujemy swoje usługi w miastach woj. małopolskiego: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Nowy Targ, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Skawina, Wieliczka, Andrychów, Trzebina, Wadowice, Kęty, Myślenice, Libiąż, Brzesko, Limanowa, Rabka-Zdrój, Dąbrowa Tarnowska, Miechów, Brzeszcze, Niepołomice, Krynica-Zdrój, Bukowno, Krzeszowice, Sucha Beskidzka, Chełmek, Stary Sącz, Wolbrom, Mszana Dolna, Tuchów, Sułkowice, Dobczyce, Proszowice, Grybów, Maków Podhalański, Szczawnica, Piwniczna-Zdrój, Jordanów, Muszyna, Biecz, Kalwaria Zebrzydowska, Słomniki, Żabno, Szczucin, Skała, Zator.