Kontakt telefoniczny z kancelarią:

Odrzucenie spadku

W myśl Art. 1012 Kodeksu cywilnego spadkobierca może przyjąć spadek, lub też go odrzucić. Odrzucenie spadku to wyrażenie woli, które jasno określa, że nie chcemy spadku przyjąć. Umożliwia ono uniknięcie spłaty zobowiązań zaciągniętych przez spadkodawcę. Przed podjęciem decyzji o odrzuceniu spadku, najlepiej skonsultować się z adwokatem. który  wyjaśni wszystkie wątpliwości i skutki prawne, oraz pomoże podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, w celu uzyskania pomocy prawnej w zakresie odrzucenia spadku.

W jaki sposób można odrzucić spadek?

Aby odrzucenie spadku było skuteczne, spadkobierca powinien w ciągu 6 miesięcy od momentu w którym dowiedział się o swoim tytule do powołania do spadku, złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Może zrobić to zarówno przed notariuszem lub w Sądzie Rejonowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Dozwolona jest forma ustna lub pisemna, z podpisem urzędowo poświadczonym. Spadek może odrzucić spadkobierca ustawowy jak również testamentowy. Na skutek złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, jesteśmy wyłączeni od dziedziczenia, tracimy zatem status spadkobiercy. Unikając płacenia długów spadkowych, nie nabywamy żadnych aktywów należących do spadku. Tracimy również uprawnienia do zachowku. 

Odrzucenie spadku termin

Spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od dnia w którym powziął informację na temat swojego powołania do spadku, może ten spadek odrzucić. Jeśli spadkobierca takiego oświadczenia w podanym terminie nie złoży, następuje automatycznie przyjęcie spadku przez spadkobiercę, ale z ograniczeniem jego odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości aktywów spadkowych czyli z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. 

Kto może odrzucić spadek?

Prawo do odrzucenia spadku przysługuje spadkobiercy, który jest powołany do dziedziczenia. Istotne jest, aby odrzucić spadek w prawidłowej kolejności. W sytuacji, gdy  kolejność zostanie pominięta, może okazać się, że odrzucenie jest nieskuteczne i należy je złożyć ponownie. Zgodnie z przepisami prawa, pozostawiony przez spadkodawcę testament, musi zostać odrzucony przez wszystkich spadkobierców testamentowych. W dalszym etapie –  do dziedziczenia zostają powołane osoby z pierwszej grupy spadkobierców ustawowych, czyli małżonek i dzieci. 

Jakie są skutki odrzucenia spadku?

Jak stanowi art. 1020 k.c skutkiem złożenia oświadczenie o odrzuceniu spadku jest wyłączenie spadkobiercy od dziedziczenia, tak jakby nie dożył on otwarcia spadku. Należy przez to zrozumieć, że składającemu oświadczenie nie przysługują ani wynikające ze spadku prawa, ani nie jest on obciążony długami. Przyjmuje się zatem, że spadkobierca, który spadek odrzucił, nigdy go nie nabył, i bezpośrednio od chwili otwarcia spadku przypadł on pozostałym spadkobiercom, którzy go ostatecznie odziedziczyli. Skutki oświadczenia o odrzuceniu spadku sięgają jednak dalej. Ponadto odrzucenie spadku jest definitywne i dotyczy całego spadku, nie możemy odrzucić części spadku i zachować aktywa z masy spadkowej.

Odrzucenie spadku po terminie

Zgodnie z art. 1019 kodeks cywilny dopuszcza wyjątkowe sytuacje, w których daje możliwość do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, po upływie wyznaczonego terminu. Mamy z nimi do czynienia:

“jeśli oświadczenie o odrzuceniu bądź przyjęciu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby. Stosuje się wtedy przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:

– uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem
– spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca”.

Odrzucenie spadku przez małoletniego

W sytuacji gdy spadkobierca posiada niepełnoletnie dziecko – które nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, musi on odrzucić spadek również w jego imieniu. Aby tego dokonać rodzic powinien złożyć do właściwego sądu rodzinnego wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Po otrzymaniu przez Sąd zgody, rodzic wraz z orzeczeniem ma prawo złożyć oświadczenie o odrzucenie spadku, w imieniu małoletniego. Na odrzucenie spadku niepełnoletnich dzieci, mamy sześć miesięcy od dnia, w którym został sporządzony akt notarialny o odrzuceniu przez nas spadku.

Odrzucenie spadku - Kancelaria Adwokacka Krakowscy Adwokaci

Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą naszej Kancelarii w Krakowie w zakresie spraw cywilnych. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w tematach: odrzucenie spadku, dziedziczenie długów, wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego – zapraszamy do kontaktu z nami.

Anna Plebanek-Liro

Adwokat

Jakub Tolasz

Adwokat

Odrzucenie spadku - prawo spadkowe

W kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci oferujemy pomoc prawną w sytuacjach dotyczących odrzucenia spadku. Oferujemy swoje usługi w miastach woj. małopolskiego: zachowek Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Nowy Targ, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Skawina, Wieliczka, Andrychów, Trzebina, Wadowice, Kęty, Myślenice, Libiąż, Brzesko, Limanowa, Rabka-Zdrój, Dąbrowa Tarnowska, Miechów, Brzeszcze, Niepołomice, Krynica-Zdrój, Bukowno, Krzeszowice, Sucha Beskidzka, Chełmek, Stary Sącz, Wolbrom, Mszana Dolna, Tuchów, Sułkowice, Dobczyce, Proszowice, Grybów, Maków Podhalański, Szczawnica, Piwniczna-Zdrój, Jordanów, Muszyna, Biecz, Kalwaria Zebrzydowska, Słomniki, Żabno, Szczucin, Skała, Zator.