Kontakt telefoniczny z kancelarią:

Dozór elektroniczny - Krakowscy Adwokaci

Dozór elektroniczny to alternatywna forma odbycia kary pozbawienia wolności. W tym przypadku Kodeks Karny Wykonawczy daje możliwość odbywania orzeczonej kary w miejscu zamieszkania skazanego. W trakcie odbywania wyroku pozbawienia wolności swoboda przemieszczania skazanego jest ograniczana przy użyciu urządzeń technicznych, monitorujących jego miejsce pobytu. To rozwiązanie jest możliwe w przypadku zasądzenia kary nieprzekraczającej jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Sprawy karne Kraków

sprawy karne Kraków

Reprezentujemy Klientów, wobec których wszczęto postępowanie w sprawie wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

sprawy karne Kraków

Reprezentujemy osoby pokrzywdzone przestępstwem lub wykroczeniem.

sprawy karne Kraków

Zajmujemy się obroną w sprawach karnych oraz o wykroczenia.

Czym jest areszt domowy?

Areszt domowy (tak powszechnie, choć niewłaściwie nazywane jest odbywanie kary pozbawienia wolności w SDE) mimo, że jest pozbawieniem wolności, umożliwia osobie skazanej pełnienie określonych ról społecznych, w tym zwłaszcza przebywania z rodziną, wykonywania pracy zawodowej, odbywania nauki, realizację praktyk religijnych. Warto zaznaczyć, że wniosek o dozór elektroniczny składa sam skazany lub jego obrońca. Wciąż jednak jedynie część wniosków jest rozpatrywanych przez sąd pozytywnie. Aby tak się stało, bardzo często obok wniosku o wyrażenie zgody na odbycie kary w SDE niezwykle istotne może okazać się przedstawienie w sądzie dowodów, że takie odbycie kary będzie rozwiązaniem niosącym za sobą pewne korzyści społeczne.

Przebywanie w areszcie domowym - najważniejsze informacje

Po wydaniu przez sąd pozytywnego postanowienia o wykonaniu kary w SDE, mimo, że skazany przebywa poza zakładem karnym, jego miejsce pobytu przez cały czas jest skrupulatnie monitorowane przez Służbę Więzienną i sąd. Wszystko za sprawą nadajników i rejestratorów systemu dozoru elektronicznego. Skazany, który ma zgodę na odbywanie wyroku w tzw. areszcie domowym, nosi specjalną bransoletę, która jest nadajnikiem z wbudowanym urządzeniem monitorującym. Przez posiadanie tego urządzenia, nie ma on możliwości oddalenia się z ustalonego miejsca bez wiedzy dozorujących. Jeśli natomiast podejmie taką próbę, sąd może cofnąć zezwolenie na wykonanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, a tym samym skierować skazanego na dalsze odbycie kary w zakładzie karnym.

Zgodnie z art. 43la Kodeksu karnego wykonawczego skazany musi spełniać szereg wymagań, aby móc złożyć wniosek o dozór elektroniczny:

  • orzeczona kara pozbawienia wolności nie może przekraczać 1 roku i 6 miesięcy,
  • wykonanie kary w SDE jest wystarczające do osiągnięcia celów kary,
  • skazany ma określone miejsce stałego pobytu, w który może odbywać karę,
  • osoby pełnoletnie, które będą zamieszkiwać ze skazanym, zgadzają się na jego obecność,
  • dodatkowo w miejscu pobytu skazanego powinny być spełnione odpowiednie warunki techniczne, aby była możliwość zainstalowania SDE.

Kiedy można złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

Skazany może złożyć wniosek o ustanowienie dozoru elektronicznego od razu po ogłoszeniu wyroku skazującego na karę pozbawienia wolności. Może też to zrobić w trakcie odbywania kary. Podstawowymi informacjami, które muszą być zawarte we wniosku, są przede wszystkim szczegóły związane z wyrokiem, adres miejsca, w którym będzie odbywany wyrok, jak i uzasadnienie wniosku. Jeśli planują Państwo złożyć wniosek o dozór elektroniczny, prosimy o kontakt. Oferujemy pomoc prawną w jego uzyskaniu.

Kancelaria Adwokacka Krakowscy Adwokaci

W ramach praktyki naszej kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci oferujemy wsparcie prawne w sprawach karnych.

Anna Plebanek-Liro

Adwokat

Jakub Tolasz

Adwokat

Adwokat sprawy karne Kraków

W kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci oferujemy pomoc prawną w sytuacjach dotyczących prawa karnego. Oferujemy swoje usługi w miastach woj. małopolskiego: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Nowy Targ, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Skawina, Wieliczka, Andrychów, Trzebina, Wadowice, Kęty, Myślenice, Libiąż, Brzesko, Limanowa, Rabka-Zdrój, Dąbrowa Tarnowska, Miechów, Brzeszcze, Niepołomice, Krynica-Zdrój, Bukowno, Krzeszowice, Sucha Beskidzka, Chełmek, Stary Sącz, Wolbrom, Mszana Dolna, Tuchów, Sułkowice, Dobczyce, Proszowice, Grybów, Maków Podhalański, Szczawnica, Piwniczna-Zdrój, Jordanów, Muszyna, Biecz, Kalwaria Zebrzydowska, Słomniki, Żabno, Szczucin, Skała, Zator.