Kontakt telefoniczny z kancelarią:

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska – niekiedy uważa się, że jest to specyficzny rodzaj umowy przedwstępnej zawieranej z deweloperem. Ma za zadanie zabezpieczyć dokonywane transakcje i opisać przedmiot umowy.

Krakowscy Adwokaci to kancelaria adwokacka, w której kompleksowo zajmujemy się pomocą w analizowaniu umów deweloperskich, konstruowaniu i egzekwowaniu ich postanowień. Poznaj naszą kancelarię adwokacją Krakowscy Adwokaci.

Umowa deweloperska - Kraków

Umowa deweloperska to jedna z najczęściej zawieranych umów na rynku nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania, warto więc dowiedzieć się, czym charakteryzuje się umowa deweloperska oraz na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu jej.

Jeśli potrzebujesz dobrych prawników, żeby skonsultować z nimi swoją umowę bądź chcesz dochodzić swoich praw – skontaktuj się z nami. W kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci profesjonalnie zajmujemy się wszystkimi sprawami związanymi z umową deweloperską.

Umowa deweloperska Kraków - Kancelaria adwokacka Krakowscy Adwokaci
Kancelaria adwokacka Krakowscy Adwokaci - Umowa deweloperska Kraków

Umowa deweloperska ustawa

Stosunki pomiędzy kupującym nieruchomość a deweloperem reguluje Ustawa z dn. 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zwana ustawą deweloperską. Zapewnia ona ochronę kupującym nieruchomość, przede wszystkim w zakresie zabezpieczenia środków, które do nich należą.

Umowa deweloperska a kredyt

Popisując umowę deweloperską kupujący zobowiązuje się o zakupu mieszkania i wpłaty pierwszej transzy. Deweloper zaś zobowiązuje się do sprzedaży tego mieszkania. Jeśli zakup mieszkania ma być kredytowany, warto w umowie deweloperskiej zabezpieczyć ewentualne otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej.

Umowa deweloperska koszt

Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a to oznacza dodatkowy koszt, ale też większe bezpieczeństwo dla kupującego. Koszt umowy deweloperskiej jest dzielony na obie strony umowy – nabywcę nieruchomości oraz inwestora.

Na koszt umowy w formie aktu notarialnego składa się taksa notarialna (wynagrodzenie dla notariusza) oraz koszt wypisu aktu notarialnego. Zwykle taksa notarialna oscyluje w granicach od 1 do 2,5 tysięcy złotych i jest określana Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Do tego dochodzi kosz wypisu aktu notarialnego. Taksa maksymalna za sporządzenie poświadczonych egzemplarzy umowy wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę aktu notarialnego. Na koniec należy jeszcze dodać opłatę sądową w wysokości 150 zł za wniosek skierowany do sądu o wpis do księgi wieczystej nieruchomości.

Umowa deweloperska ustawa - Kancelaria adwokacka Krakowscy Adwokaci

Umowa deweloperska wzór

W art. 22 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zawarte są regulacje ostatecznego kształtu umowy deweloperskiej. W akcie notarialnym należy uwzględnić takie informacje, jak:

  • dane stron umowy,
  • data i miejsce podpisania umowy,
  • koszt zakupu nieruchomości i nabycia prawa do niej,
  • informacje o nieruchomości (jej stan prawny, powierzchnia działki, oznaczenie właściciela nieruchomości),
  • położenie i znaczące cechy budynku wielorodzinnego, w którym zajmuje się lokal mieszkalny bądź  domu jednorodzinnego,
  • usytuowanie lokalu mieszkalnego w budynku oraz powierzchnia i układ pomieszczeń w mieszkaniu,
  • zakres wykończenia mieszkania i standard,
  • termin przeniesienia prawa własności na kupującego,
  • warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej i zwrotu środków pieniężnych wpłaconych przez kupującego w razie odstąpienia,
  • inne.
Umowa deweloperska - na co zwrócić uwagę - Kancelaria adwokacka Krakowscy Adwokaci

Umowa deweloperska - na co zwrócić uwagę?

Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z niewywiązywaniem się z umowy którejś ze stron, warto dokładnie zapoznać się z umową deweloperską. Najlepiej przeanalizować ją z dobrym prawnikiem. Istnieje kilka aspektów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas analizy umowy deweloperskiej.

Czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy deweloperskiej:

– możliwość zmiany ceny nabywanej nieruchomości,

– możliwość odstąpienia od umowy w przypadku niedostania kredytu,

– opłaty i koszty utrzymania mieszkania po wydaniu,

– podział kosztów notarialnych,

– wysokość oraz terminy spłaty świadczeń pieniężnych na rzecz dewelopera,

– termin rozpoczęcia oraz zakończenia prac budowlanych.

Sprawdzenie umowy deweloperskiej Kraków

Dzięki dokładnemu sprawdzeniu umowy deweloperskiej przez profesjonalnych prawników nabywca może zyskać pewność, że zwrócił uwagę na wszystkie ważne kwestie i będzie wiedział, jak dopilnować realizacji postanowień umowy. Zakup nieruchomości to bardzo duża inwestycja, do której warto podejść odpowiedzialnie i kompleksowo. W kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci sprawnie i dokładnie sprawdzimy umowę deweloperską w Krakowie i w całym woj. małopolskim. Udzielamy porad, wyjaśniamy wszelkie wątpliwości i zwracamy uwagę na najważniejsze kwestie.

Umowa deweloperska - Kancelaria adwokacka Krakowscy Adwokaci

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna dotyczy już istniejącego przedmiotu umowy, podczas gdy w umowie deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do wybudowania i sprzedaży przedmiotu umowy. Umowa deweloperska określa prawa i obowiązki stron w procesie inwestycyjnym, więc niektóre aspekty, takie jak kwestia zapłaty przez nabywcę, są regulowane inaczej.

Adwokat Kraków - umowa deweloperska

Umowy deweloperskie mogą wiązać się z wieloma utrudnieniami i niejasnościami, dlatego pomoc rzetelnej kancelarii adwokackiej może okazać się niezbędna. Dzięki korzystaniu z pomocy adwokatów kupujący będzie mieć jasność co do zawartości umowy i jej postanowień, a także możliwości odstąpienia bądź cesji. 

Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Od lat zajmujemy się sprawami dotyczącymi nawiązywania umów deweloperskich.

Umowa deweloperska - Kancelaria Adwokacka Krakowscy Adwokaci

W naszej kancelarii adwokackiej w Krakowie kompleksowo analizujemy umowy deweloperskie i rezerwacyjne, pomagamy w rozwiązywaniu sporów i procesów sądowych oraz konsultujemy istotne kwestie. Zapraszamy do kontaktu z nami.

Anna Plebanek-Liro

Adwokat

Jakub Tolasz

Adwokat

Umowa deweloperska woj. małopolskie

W kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci zajmujemy się profesjonalnie umowami deweloperskimi. Oferujemy swoje usługi w Krakowie i na terenie województwa małopolskiego. Oferujemy współpracę w poniższych miastach i okolicach:

umowa deweloperska Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Nowy Targ, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Skawina, Wieliczka, Andrychów, Trzebina, Wadowice, Kęty, Myślenice, Libiąż, Brzesko, Limanowa, Rabka-Zdrój, Dąbrowa Tarnowska, Miechów, Brzeszcze, Niepołomice, Krynica-Zdrój, Bukowno, Krzeszowice, Sucha Beskidzka, Chełmek, Stary Sącz, Wolbrom, Mszana Dolna, Tuchów, Sułkowice, Dobczyce, Proszowice, Grybów, Maków Podhalański, Szczawnica, Piwniczna-Zdrój, Jordanów, Muszyna, Biecz, Kalwaria Zebrzydowska, Słomniki, Żabno, Szczucin, Skała, Zator.