Obywatelstwo polskie
Obywatelstwo polskie gwarantuje posiadanie pełni praw obywatelskich, w tym możliwość uzyskania paszportu polskiego i uczestniczenia w wyborach. Posiadając obywatelstwo polskie uzyskuje się także obywatelstwo Unii Europejskiej.
Zasady uzyskania obywatelstwa polskiego są regulowane przez Ustawę z dn. 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim. Reguluje ona warunki uzyskania obywatelstwa, jak również tryb i zasady nabycia oraz utraty obywatelstwa polskiego.
W kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci oferujemy profesjonalną pomoc w sprawach dotyczących obywatelstwa. Dowiedz się więcej o kancelarii.
Obywatelstwo polskie - Kraków
Wniosek o obywatelstwo polskie
Wniosek o obywatelstwo polskie - wymagane dokumenty
Do wniosku skierowanego do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej należy dołączyć następujące dokumenty:
– zdjęcie paszportowe o określonych wymiarach (4,5 cm x 3,5 cm),
– oryginał odpisu aktu urodzenia, który został wydany przez Urząd Stanu Cywilnego,
– oryginał dokumentu, który potwierdza aktualny stan cywilny (np. odpis aktu małżeństwa), wydany także przez Polski Urząd Stanu Cywilnego,
– kserokopię zezwolenia na pobyt w Polsce czasowy lub stały, pobyt rezydenta długoterminowego UE bądź osiedlenia się,
– kserokopię karty pobytu, zaświadczenia potwierdzającego rejestrację pobytu obywatela UE bądź członka jego rodziny, lub dokumentu, który potwierdza prawo do stałego pobytu,
– kserokopię ważnego dokumentu tożsamości (poświadczoną urzędowo), tj. paszportu zagranicznego, dokumentu tożsamości obywatela UE bądź dokumentu podróży),
– dokumenty, które potwierdzają źródło utrzymania osoby,
– dokumenty, które poświadczają osiągnięcia zawodowe (tj. zawodowe lub naukowe tytuły i stopnie, publicystyka, prace twórcze, nagrody, projekty), a także działalność polityczną oraz społeczną,
– jeśli rodzice bądź dalsi wstępni posiadali obywatelstwo polskie to również ich dokumenty,
– jeśli osoba posiadała obywatelstwo polskie w przeszłości to także dokumenty to potwierdzające, jak również świadczące o utracie i dacie nabycia obywatelstwa obcego,
– dodatkowe dokumenty, które wnioskodawca chce załączyć, jak np. listy polecające.
Dodatkowo obcokrajowiec, który sprawuje władzę rodzicielską nad małoletnim cudzoziemcem musi załączyć jeszcze:
– fotografię małoletniego,
– oryginał odpisu aktu urodzenia małoletniego, wydany przez Polski Urząd Stanu Cywilnego,
– kserokopię dokumentu, który poświadcza tożsamość i obywatelstwo małoletniego,
– jeśli posiada – kserokopię karty pobytu małoletniego,
– oświadczenie o wyrażeniu zgody na nadanie małoletniemu obywatela polskiego przyjmowane do protokołu od drugiego z rodziców przez właściwego wojewodę.
– jeśli małoletni cudzoziemiec skończył 16 lat, także jego oświadczenie o wyrażeniu zgody na nadanie mu obywatelstwa polskiego przyjmowane do protokołu przez właściwego miejscowo wojewodę.
Kto nadaje obywatelstwo polskie?
Obywatelstwo polskie nadaje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej obcokrajowcowi na wniosek przez niego złożony. Prezydent może nadać obywatelstwo polskie każdemu cudzoziemcowi i w żaden sposób nie jest ograniczony Konstytucją w tej kwestii.
Jak uzyskać obywatelstwo polskie?
Obywatelstwo polskie można uzyskać na 4 sposoby:
Z mocy prawa
– to najczęstszy sposób uzyskiwania obywatelstwa polskiego. Małoletnie dziecko otrzymuje obywatelstwo w ten sposób jeśli co najmniej jedno z jego rodziców posiada obywatelstwo polskie w momencie urodzenia dziecka (zasada prawa krwi), bądź jeśli dziecko urodziło się na terytorium RP, a jego rodzice nie są znani, nie posiadają żadnego obywatelstwa lub jest ono nieokreślone (zasada prawa ziemi);
Przez nadanie
– obywatelstwo nadaje jedynie Prezydent RP i decyzję ten podejmuje w sposób suwerenny. Nadanie obywatelstwa następuje na wniosek cudzoziemca;
Przez uznanie za obywatela polskiego
– to najczęstszy sposób, w jaki cudzoziemcy uzyskują obywatelstwo polskie;
Przez przywrócenie obywatelstwa polskiego
– przywrócić obywatelstwo polskie można przy zachowaniu pewnych warunków. Następuje to na wniosek cudzoziemca, który utracił obywatelstwo przed dn. 1 stycznia 1991 r.
Obywatelstwo polskie – warunki przyznania
Istnieje kilka warunków, które zostały wyszczególnione w Ustawie o obywatelstwie polskim, i które trzeba spełnić, jeśli chce się uzyskać obywatelstwo polskie. Według nich obywatelem polskim może zostać:
- cudzoziemiec, który przebywa na terytorium RP od co najmniej 3 lat, na podstawie prawa stałego pobytu, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, a także który posiada w Polsce regularne i stabilne źródła dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego,
- cudzoziemiec, który przebywa na terytorium RP od co najmniej 2 lat na podstawie prawa stałego pobytu, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, lub zezwolenia na pobyt stały, który:
-
- pozostaje w związku małżeńskim z obywatelem polskim, który zawarł co najmniej 3 lata wcześniej,
- nie posiada żadnego obywatelstwa,
- cudzoziemiec, który przebywa na terytorium RP nieprzerwanie od co najmniej 2 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które nabył przez posiadanie statusu uchodźcy nadanego w Rzeczpospolitej Polskiej,
- małoletni cudzoziemiec, który przebywa na terytorium RP na podstawie zezwolenia na pobyt stały, prawa stałego pobytu, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, którego jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie (nieposiadające obywatelstwa polskiego) wyraziło zgodę na to uznanie,
- małoletni cudzoziemiec, który przebywa na terytorium Polski na podstawie prawa stałego pobytu, zezwolenia na pobyt stały bądź zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, którego co najmniej jednemu z rodziców przywrócono obywatelstwo polskie, a drugie z rodziców, które nie posiada obywatelstwa polskiego, wyraziło zgodę na to uznanie,
- cudzoziemiec, który legalnie i nieprzerwanie przebywa na terytorium RP co najmniej od 10 lat i który spełnia poniższe warunki:
-
- posiada zezwolenie na pobyt stały, prawo stałego pobytu bądź zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- posiada w RP regularne, stabilne źródła dochodów, a także tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego.
- cudzoziemiec, który przebywa nieprzerwanie na terytorium RP co najmniej od roku na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskał na podstawie polskiego pochodzenia bądź posiadanej Karty Polaka.
Obywatelstwo polskie przez małżeństwo
Obcokrajowiec, który zawiera związek małżeński z obywatelem polskim nie uzyskuje automatycznie obywatelstwa polskiego. Może on się ubiegać o obywatelstwo dopiero po spełnieniu określonych warunków. Musi przebywać w Polsce nieprzerwanie co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub zezwolenia na pobyt stały, i który w związku małżeńskim z obywatelem polskim pozostaje co najmniej od 3 lat.
Utrata obywatelstwa polskiego
Utrata obywatelstwa polskiego może nastąpić tylko w przypadku decyzji o zrzeknięciu się obywatelstwa polskiego i uzyskaniu zgody na zrzeczenie się od Prezydenta RP.
Przywrócenie obywatelstwa polskiego
Przywrócenie obywatelstwa polskiego dotyczy jedynie osób, które stracili je przed dniem 1 stycznia 1999 r. Przywróceniem obywatelstwa zajmuje się minister właściwy do spraw zewnętrznych na wniosek sporządzony przez zainteresowanego. Przywrócenie może nie nastąpić na skutek istotnych przyczyn, które są określone w ustawie (jak np. dobrowolna służba wojskowa obcokrajowca w wojskach Państw Osi lub podejmowanie działań niekorzystnych dla RP podczas II wojny światowej). Przywrócenie obywatelstwa polskiego również nie nastąpi w sytuacji, gdy istnieje możliwość, że będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.
Adwokat obywatelstwo polskie - Kancelaria Adwokacka Krakowscy Adwokaci
Nasza kancelaria adwokacka ma siedzibę w Krakowie. Oferujemy profesjonalną obsługę prawną w zakresie ubiegania się o obywatelstwo polskie. Reprezentujemy w postępowaniach od negatywnych decyzji konsularnych w sprawie Karty Polaka. Pomagamy sporządzać odpowiednie wnioski i kompletować dokumenty. Odpowiadamy na wszelkie wątpliwości związane z obywatelstwem polskim.
Obywatelstwo polskie woj. małopolskie
W kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci zajmujemy się kompleksowo sprawami dotyczącymi nabycia, utraty bądź cofnięcia obywatelstwa polskiego. Oferujemy usługi na terenie województwa małopolskiego. Współpracujemy z klientami z poniższych miast:
obywatelstwo polskie Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Nowy Targ, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Skawina, Wieliczka, Andrychów, Trzebina, Wadowice, Kęty, Myślenice, Libiąż, Brzesko, Limanowa, Rabka-Zdrój, Dąbrowa Tarnowska, Miechów, Brzeszcze, Niepołomice, Krynica-Zdrój, Bukowno, Krzeszowice, Sucha Beskidzka, Chełmek, Stary Sącz, Wolbrom, Mszana Dolna, Tuchów, Sułkowice, Dobczyce, Proszowice, Grybów, Maków Podhalański, Szczawnica, Piwniczna-Zdrój, Jordanów, Muszyna, Biecz, Kalwaria Zebrzydowska, Słomniki, Żabno, Szczucin, Skała, Zator.
Karta stałego pobytu
Często zanim nastąpi możliwość wnioskowania o obywatelstwo polskie należy uzyskać kartę stałego pobytu w Polsce. W kancelarii adwokackiej Krakowscy Adwokaci zajmujemy się także sprawami związanymi z kartą pobytu.