Adwokat Kraków Kancelaria adwokacka Krakowscy Adwokaci logoAdwokat Kraków Kancelaria adwokacka Krakowscy Adwokaci logoAdwokat Kraków Kancelaria adwokacka Krakowscy Adwokaci logoAdwokat Kraków Kancelaria adwokacka Krakowscy Adwokaci logo
  • O nas
  • Obszary praktyki
  • Blog
    • Nieruchomości
    • Rozwód
    • Sprawy cywilne
    • Sprawy karne
  • Kontakt
11 czerwca 2019
Szyld reklamowy

Czy potrzebuję pozwolenie na budowę dla reklamy (szyldu reklamowego)?

Takie pytanie stawiają sobie osoby, które zastanawiają się nad umieszczeniem reklamy na swojej nieruchomości. Odpowiedź na to pytanie jest irytująca i brzmi „to zależy”.

Co do zasady, wszelkie roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Prawo budowlane przewiduje jednak kilkadziesiąt wyjątków od tej zasady, wśród których jest m.in. wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych (z wyłączeniem reklam usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków i reklam świetlnych lokalizowanych w pobliżu pasa drogowego), które wymagają jedynie dokonania zgłoszenia.

Kwestia „instalowania tablic”

Innymi słowy, z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zwolnione zostały wyłącznie tablice reklamowe, których powstanie w danym miejscu będzie wynikiem robót budowlanych polegających na „instalowaniu” . Wyjaśniając pojęcie „instalowania tablic” sądownictwo administracyjne od kilku lat stoi na jednolitym stanowisku, że instalacja może dotyczyć robót budowlanych, polegających na umocowaniu jakiegoś elementu do istniejącej konstrukcji, ustawienia niewielkich rozmiarów urządzenia na istniejącym obiekcie czyli robót o małym stopniu technicznego skomplikowania. Jeśli więc umieszczenie planowanej reklamy nie będzie mieściło się we wskazanej powyżej definicji „instalowania” będziemy musieli uzyskać pozwolenie na budowę. Wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, w skład którego wchodzą części typowo budowlane, jak np. fundament, konstrukcja nośna, bez względu na to gdzie ten fundament oraz konstrukcja nośna zostały wykonane, przesądza o tym, że wykonywanie tego obiektu, jako całości w tym miejscu jest budową (por. wyrok NSA z dnia 11 września 2008 r., sygn. akt Il OSK 982/07).

Przykładowo w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego za wymagające uzyskania pozwolenia na budowę zostały uznane wolno stojący nośnik reklamowy o konstrukcji stalowej, wsparty na dwóch stalowych słupach wzmocnione u podstawy bloczkami betonowymi (por. wyrok NSA z 11 lipca 2018 r., sygn. I OSK 2008/16); Zarówno przy umieszczeniu reklamy na podstawie zgłoszenia bądź pozwolenia na budowę warto dodatkowo zweryfikować obowiązujące dla naszej nieruchomości postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niekiedy regulacje planistyczne obowiązujące w gminie mogą przewidywać zasady i warunki sytuowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Zwracamy również uwagę, że jeśli planowana przez nas reklama emituje światło i jest widoczna z drogi przez kierujących albo znajduje się w obrębie pasa drogowego będziemy musieli dodatkowo spełnić wymagania wskazane w prawie drogowym. Analogicznie będziemy musieli sięgnąć do szczegółowych regulacji przepisów dot. zabytków w przypadku montażu reklam na obiektach objętych ochroną konserwatora zabytków Jeśli masz jakiekolwiek pytania, co do powyższego – zapraszamy do kontaktu.

Powiązane wpisy

dziedziczenie mieszkania komunalnego
6 czerwca 2021

Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca – ile trwa postępowanie? Jakie dokumenty są wymagane?


Czytaj dalej
odwołanie od decyzji administracyjnej
12 lutego 2021

Odwołanie od decyzji administracyjnej – kiedy jest możliwe? O czym trzeba pamiętać?


Czytaj dalej
dziedziczenie mieszkania komunalnego
21 lipca 2020

Dziedziczenie mieszkania komunalnego – wszystko, co należy wiedzieć


Czytaj dalej

Kancelarie adwokackie

Anna Plebanek-Liro
Jakub Tolasz



Obszary praktyki

  • Prawo budowlane
  • Prawo nieruchomości
  • Odszkodowania
  • Umowy
  • Prawo imigracyjne
  • Prawo medyczne

  • Prawo rodzinne i opiekuńcze
  • Rozwiązywanie sporów
  • Sprawy regulacyjne
  • Prawo spadkowe
  • Sprawy karne i karno-skarbowe
  • Prawo górnicze

Kontakt

ul. Lubicz 3/202
31-034 Kraków
II piętro

+48 600 211 107

+48 577 742 274

kancelaria@krakowscyadwokaci.pl

 Polityka prywatności

© 2021 Kancelaria Adwokacka Kraków | grupagrafika.pl
  • Polski
  • English
  • Русский
  • Brak dostępnych tłumaczeń dla tej strony